Seznam produktů podle značky KAHLES

Naše společnost je autorizovaným prodejcem této tradiční značky rakouské špičkové optiky.

V 19. století byla optika jedním z dalších bouřlivě se vyvíjejících vědních oborů. V našem podvědomí je tento rozvoj spojen spíše s Německem, s Jenou a s firmou Zeiss, ale vývoj postupoval i jinde. V hlavním městě naší tehdejší společné vlasti, ve Vídni, vyvinul Simon Plössl první achromatický okulár – soustavu dvou čoček (spojky a rozptylky), u které nedocházelo ke zkreslení barev obrazu.

Plösslův závod v roce 1898 převzal jiný vynikající optik – Karl Kahles a jeho základech založil vlastní firmu Karl Kahles Company. Ještě ten samý rok začal nabízet svoje první zaměřovací dalekohledy – řadu Telorar, nabízenou se zvětšením 2×, 4×, 6× nebo 7,5×. Optika to byla bezesporu kvalitní, protože již v roce 1900 dostala I. cenu na rakouské lovecké výstavě. Telorary, které se vyráběly až dlouho do meziválečného období, měly jednoznačně dominantní pozici mezi zaměřovacími dalekohledy Rakousko-Uherska své doby, zejména v alpských zemích. Rozmach firmy ale v roce 1908 zbrzdila náhlá smrt jejího zakladatele. Vdově se přesto podařilo udržet firmu v dobrém stavu tak dlouho, aby do jejího vedení mohli nastoupit synové Ernst a Karl. Tato druhá generace vlastníků pokračovala ve šlépějích svého otce a až do začátku války výrobu vysoce kvalitních zaměřovačů úspěšně rozvíjela. Zaměřovací dalekohledy Kahles byly nejpoužívanějším typem v rakousko-uherské monarchii a firma je dodávala i panovnickému dvoru. Po začátku války Kahles dodával jak puškové zaměřovače, tak i dělostřelecké zaměřovače a to nejen pro armádu, ale i pro námořnictvo. „Erár“ odebíral prakticky celou produkci.

V meziválečném období se firma vrátila k loveckým puškohledům, představila novou řadu zaměřovacích dalekohledů Mignon a zejména legendární řadu Helia, pojmenovaná po řecké bohyni slunce. Kahles se (i díky nim) stal jedním z největších světových výrobců zaměřovacích dalekohledů své doby. Mimochodem, podle zástupců firmy tyto zaměřovače slouží občas dodnes, firma stále dostává od lovců poptávky na jejich vyčištění nebo opravy.

Po anšlusu Rakouska a zejména po začátku druhé světové války firma Kahles opět vyráběla optické přístroje (puškohledy CAD) pro ozbrojené složky Třetí říše. Zejména odstřelovači speciálních jednotek Wehrmachtu tyto puškohledy vyhledávali a upřednostňovali je před ostatními značkami vyráběnými německými firmami. Konec války firmu neblaze poznamenal – během náletu zahynul Karl Kahles a továrna sama byla rozbombardována na padrť.

Vedení firmy se opět na chvíli ujala žena, vdova k zesnulém K. Kahlesovi. Její syn Friedrich zatím studoval na vysoké škole aplikovanou fyziku. Ihned po dokončení studií převzal od matky kormidlo rodinné firmy s pevným odhodláním vzkřísit ji k novým úspěchům. Své odhodlání naplnil skutky. Již v roce 1949 představila jako jedna z prvních na světě svůj první zaměřovací dalekohled s proměnným zvětšením („variábl“). V roce 1960 začala vyráběla hermeticky utěsněné zaměřovače plněné inertním plynem, imunní proti vnitřnímu zamlžování. Následovala inovace úspěšné řady Helia, nazvaná nyní Helia Super. V roce 1972 jako jeden z průkopníků začala firma do svých zaměřovačů instalovat čočky s vícenásobnými antireflexními vrstvami, takže bylo možné dosáhnout přestupu světla přes 90%. Bohužel, Friedrich Kahles neměl dědice, který by se ujal vedení firmy. Rodina proto firmu prodala firmě Swarovski Optik.

Karl Kahles se stala součástí skupiny Swarovski a jméno na nějakou dobu zmizelo z trhu. Pokud vezmeme v potaz všechny dosavadní úspěchy firmy, byla to z marketingového a obchodního hlediska chyba, kterou Swarowski napravil v roce 1989, kdy znovu byla vytvořena Kahles G.m.b.H. jako samostatná firma v rámci skupiny Swarovski. Obnova firmy byla pouhým administrativním krokem, výroba i s původním personálem pracovala po celou dobu na stejném místě, i když firma právně neexistovala.

Počátkem nového tisíciletí zavádí Kahles u svých puškohledů systémy AutomaticLight a Multizero.

Důkazem úspěšnosti firmy Kahles je skutečnost, že na jaře roku 2011 byl položen základní kámen k nově budované továrně blízko Vídně. Tato továrna bude vybavena tou nejmodernější dostupnou technologií nutnou k výrobě špičkových pozorovacích přístrojů.

Máme se na co těšit!!!

Historie a současnost firmy Kahles v kostce

  • 1898 – zakladatel firmy – Karl Kahles – spustil ve Vídni začal manufakturní výrobou mikroskopů, pozorovacích a astronomických dalekohledů a puškohledů
  • 1900 – Kahles uvádí na trh legendární typ puškohledů Telorar v pěti variantách zvětšení
  • 1908 - Kahles uvádí na trh puškohled Mignon a stává se dodavatelem císařského dvora
  • 1926 – Kahles začíná s výrobou brilantních puškohledů řady Helia s neobvykle širokým zorným polem.  Z důvodu zachování historické tradice nesou i dnes puškohledy produkované firmou Kahles stejné jméno.
  • 1939-1945 – Kahles vyrábí puškohledy pro německé ozbrojené složky.
  • 1949 – Kahles uvádí na trh svůj první puškohled s variabilním zvětšením.
  • 1960 –  Kahles zavádí – jako první na světe – utěsnění proti vodě a vlhkosti systémem pomocí O kroužků podle vlastního patentu.
  • 1972 – Kahles používá na čočky vícevrstvou achromatickou vrstvu AMV, která zvyšuje antireflexní efektivitu tak, že koeficient propustnosti světla přesáhl hranici 90 %
  • 1980 – Kahles se stává součástí skupiny Swarovski Optik
  • 2005 – Kahles zavádí systémy AutomaticLight a Multizero
  • 2011 – Kahles začíná budovat novou továrnu na výrobu lovecké a sportovní optiky v blízkosti města Vídně

www.kahles.at

Použité filtry